DVB-T – DVB-T je standard digitálního pozemního vysílání. Vysílání probíhá v takzvaných multiplexech. Na rozdíl od analogového vysílání, jsou programy nejprve zkomprimovány (obvykle komprese MPEG2) a následně vysílány jako jeden multiplex.

Oproti analogovému vysílání využívá digitální vysílání lépe celé frekvenční spektrum. Na jednu frekvenci (kanál) lze nanést přibližně 5 programů.

K vysílanému programu se obvykle navíc přikládá programový průvodce EPG. Díky němu lze ihned zjistit, jaký je vysílaný program včetně informací o délce trvání a stručném popisu.

DVB-S – Digital Video Broadcasting – Satellite, tedy satelitní digitální vysílání, je mnoho let fungující systém přenosu televizního signálu, který nahradil analogové satelitní televizní vysílání.

Pokrytí signálemPokrytí signálem Astra 3A

Signál satelitního vysílání vychází z antén umístěných na družicích, které se nacházejí na tzv. geostacionární dráze, přibližně 36 tisíc km nad zemským povrchem (družice se pohybují stejnou rychlostí jakou se otáčí Země a zachovávají si tak stále stejnou pozici). Pokrývají proto signálem velké území, bez závislosti na terénních překážkách, k jehož zachycení je třeba mít volný výhled na jih (bez překážek: stromy, zástavba, …).

Pozice družice je charakterizována jejím umístěním od nultého poledníku směrem na východ nebo na západ. Na určité pozici (např. Astra 23,5°) může být umístěno i více družic (Astra 1D, Astra 3A), které se z důvodu vzdálenosti (36 tisíc km) chovají jako jeden vysílací bod. Proto jsou také rozestupy družic různých poskytovatelů vzdáleny minimálně 3°, aby nedocházelo k vzájemnému rušení.

Kvalita signálu a počet programů

Velká výhoda příjmu digitálního vysílání ze satelitu je v jeho špičkové digitální kvalitě. Žádný obraz z duchy, šuměním, zrněním, …
Protože se satelitní vysílání nemusí omezovat počtem pozemních vysílačů a jim přidělených nedostatkových frekvencí, nabízí tisíce televizních i rozhlasových stanic a to včetně bohaté nabídky vysílání v HD vysoké kvalitě rozlišení a dokonce i nastupující technologii 3D.

Co je třeba pro příjem

Pro příjem DVB-S je nutný satelitní komplet, který zahrnuje satelitní přijímač, parabolickou anténu s konvertorem (LNB), koaxiální kabel, dekódovací karty, …
Podstatná je možnost upevnit na dům parabolickou anténu s volným výhledem na jih.